DATA OVERLOAD

DATA OVERLOAD je filmově-diskuzní program, který vznikl k výstavě Big Bang Data v Centru současného umění DOX, zkoumající fenomén informační exploze, kterou dnes zažíváme.

Jsou všichni ti lidé se sklopenou hlavou v dopravních prostředcích tak smutní, nebo jen potřebují něco nutně vyhledat na internetu? Naše životy se podmanily práci - a naše práce technologii, která nám umožňuje být online téměř všude. Žijeme v době, kdy telefon s rychlým internetem držíme v ruce snad každý den. Často ho používáme nejen pro zábavu, ale především jako nástroj, který může zefektivnit pracovní nasazení, ale také z nás dělá otroky nikdy nekončící pracovní doby. Jsme stále k dispozici a online. Necháváme se obklopovat nepřeberným množstvím lehce dostupných informací z celého světa, což vede k jejich nebezpečně povrchnímu vnímání - a dávájí prostor manipulacím, dezinformacím a hoaxům. Zanecháváme za sebou nekončící digitální stopu. Málokdy však ale víme, kde všude se tyto stopy ukládají, kdo s nimi může pracovat a jak na nás každodenně tak velký přísun informací působí. Jsou lidské tělo a mysl schopné se s takovým množstvím dostupných informací vyrovnat, rozeznat co je důležité a nenechat se zahltit? Nevede strach z informačního zahlcení k vědomé rezignaci na jejich podstatu? Budeme muset nakonec tedy opravdu sklopit hlavu smutkem a vyčerpáním - nebo nám pomohou naší mysl odlehčit technologie, které si budeme implantovat nejen do vlastních těl?

Sledujte náš program DATA OVERLOAD. Program vzniká ve spolupráci s Academia Film Olomouc a Skautským Institutem v Praze. Kompletní program platformy KINOLAB sledujte zde.