Nová bílá Evropa

BEZHLAVÍ | Anti-intelektualismus dnes je čtyřdílný filmově-diskuzní cyklus platformy KINOLAB, který se zabývá současnou socio-politickou situací a vznikl k výstavě HAVEL Centra současného umění DOX.


Bezhlaví dnešní doby, manipulovaní strachem, ochromení státními regulacemi, usměrňovaní ve svobodném projevu. Jak daleko lze dojet na půjčeném velbloudovi? Anti-intelektualismus v ostrém kontrastu k politickému a morálnímu odkazu Václava Havla bude tématem tří filmově-diskuzních večerů platformy KINOLAB věnující se náladám české společnosti v kontextu světového dění.


Téma večera: Co způsobilo jednu z největších humanitárních katastrof moderních dějin ve východním Aleppu? Kdo jsou skuteční viníci a co čeká oběti těchto událostí? O situaci v Donětsku se už v médiích téměř nemluví a bezpočet dalších konfliktů po celém světě nám zůstává odcizeno, bez povšimnutí. Proč nedokážeme v 21. století zabránit genocidám založeným na etnických a náboženských rozdílech? Čím skutečně prošli lidé zajištění v uplynulém roce v českých detenčních táborech v Bělé pod Bezdězem, Zastávce u Brna a ve Vyšních Lhotách?

Vydáme se na cestu do Srebrenice, jako jednoho z míst “nové Evropy,” kde budeme pátrat po její nedávné minulosti. Položíme si otázku, z čeho pramení rasismus, proč základní lidská práva neplatí bez rozdílu pro všechny a jaký to má dopad na současnou Evropu.


19:00 ▶︎ Promítání filmu Nebezpečný svět Rajko Dolečka (2015, 72 min)
20:20 ▶︎ Moderovaná diskuze s hosty:
Radkin Honzák (Ambulantní psychiatr IKEM a REMEDIS, sekundární lékař Psychiatrické léčebny Bohnice, asistent ÚVL 1.LF UK.)
Radovan Bránik (odborník na extremismus)
Jan Zeman (terénní koordinátorem organizace Pomáháme lidem na útěku)
Moderuje Zlatko Teskeredžić


Kompletní program filmově-diskuzního cyklu BEZHLAVÍ:

BEZHLAVÍ: Manipulace strachem - 17. 11. 2016 | 19:00
Strach jako prostředek k ovládání současné společnosti
Facebook DOX

BEZHLAVÍ: Bohatství a převrat - 08. 12. 2016 | 19:00
Transformace totalitního státu na ráj tržní ekonomiky
Facebook DOX

BEZHLAVÍ: Nová bílá Evropa - 12. 01. 2017 | 19:00
Etika a posuny hranic lidských práv
Facebook DOX

BEZHLAVÍ: Online Dissent Party on the Presidency - 13. 03. 2017 | 19:00
Facebook DOX

Datum konání:

12.01. v 19:00

Místo konání:

DOX