Nelegální domov

Jak moc legální je postavit si nelegální domov?

Jak moc legální je si postavit nelegální domov? Jaké prostory města se dají využívat k bydlení? A co dělat, když nás z nich město vyžene?

Třetí večer ze čtyřdílné série filmově-diskusního cyklu PŘEHLÍŽENÍ, který vznikl k výstavě Dýmová hora umělce EPOS 257 v Muzeu hl.města Prahy, se zabývá významem domova, identity a legalitou alternativních obydlí městské krajiny.

19:00 ▶︎ Film: Místa mezi místy (2015, CZ, 21 min, dir. Marek Matvija, Epos 257)

20:00 ▶︎ Hosté diskuze:

Epos 257 (umělec, autor projektu Dýmová hora)
Petr Zeman (Prázdné domy, zastupitel hlavního města Prahy)
Martin Špaček (antropolog, předseda výboru bydlení pro Prahu 1, v rámci své práce pobyl půl roku na ulici)

Moderuje: Barbora Šichanová (Radio Wave)

Sociálně vyloučené lokality jsou běžnou součástí dnešních měst. Často jde o oblasti, které se na mapě města jeví jako "bílá místa" či přehlížená "země nikoho". Tato nová městská divočina je často vnímána negativně, jako zanedbaná a nehezká plocha, přesto nachází své využití. Jakým způsobem se tato místa re-kolonizují a komu patří? Jakou roli v nich hrají lidé bez domova, mezi kterými panuje “zákon džungle”, čím se zabývají a o čem sní? Je bezdomovecký život produktem pulsujícího ekosystému bohaté západní společnosti? Ustojí to, nebo nastane její zhroucení? Je dobré se na kolaps sociálního systému a nové hierarchie společnosti připravit už teď? A do jaké míry jsou na něj připraveni ti, kteří právě už teď nic nemají? Přežijí město jinak lépe než my?

Datum konání:

21.10. v 19:00

Místo konání: