Bohatství a převrat

BEZHLAVÍ | Anti-intelektualismus dnes je čtyřdílný filmově-diskuzní cyklus platformy KINOLAB, který se zabývá současnou socio-politickou situací a vznikl k výstavě HAVEL Centra současného umění DOX.


Bezhlaví dnešní doby, manipulovaní strachem, ochromení státními regulacemi, usměrňovaní ve svobodném projevu. Jak daleko lze dojet na půjčeném velbloudovi? Anti-intelektualismus v ostrém kontrastu k politickému a morálnímu odkazu Václava Havla bude tématem tří filmově-diskuzních večerů platformy KINOLAB věnující se náladám české společnosti v kontextu světového dění.


Téma večera: Šlo to udělat jinak? Předání společného majetku Československé socialistické repubilky do rukou demokracie. Kdo měl přístup k informacím a jak se s nimi naložilo? Do jaké míry se tato transformace odráží na situaci dnešní ekonomiky? Jaké alternativy umožňují současné technologie a jsou anonymní virtuální měny naší možnou budoucností? A co to všechno znamená pro běžného člověka?


19:00 ▶︎ Promítání filmu: Česká Cesta (2015, 92 min, CZ/SK, EN sub, Doc Alliance Films)
Dokument popisuje příběh československé ekonomické transformace 90. let, zejména pak proslulé metody kupónové privatizace, která byla jádrem i jakýmsi vývěsním štítem tohoto procesu. Ekonomická transformace se odehrála v období, které zakládalo novou českou a slovenskou státnost, byla tak na jedné straně prezentována jako klíč k přerodu totalitně řízené společnosti ve společnost demokratickou, na straně druhé jí pak veřejnost chápala jako proces nového přerozdělení majetku - od státu k lidem. Jaký základ dala tato ekonomická transformace současné společnosti?


20:40 ▶︎ Moderovaná diskuze s hosty:
Jaroslav Spurný (redaktor časopisu Respekt, chartista)
Jan Průša (spoluautor knihy Korupce - Ekonomie vs. mýty)
Josef Tětek (zakladatel Ludwig von Mises Institutu, ekonomie, kryptoměny)
Martin Kratochvíl (zakladatel Bontonu)
Matěj Chytil (politolog, moderátor diskuze)


Kompletní program filmově-diskuzního cyklu BEZHLAVÍ:

BEZHLAVÍ: Manipulace strachem - 17. 11. 2016 | 19:00
Strach jako prostředek k ovládání současné společnosti
Facebook DOX

BEZHLAVÍ: Bohatství a převrat - 08. 12. 2016 | 19:00
Transformace totalitního státu na ráj tržní ekonomiky
Facebook DOX

BEZHLAVÍ: Nová bílá Evropa - 12. 01. 2017 | 19:00
Etika a posuny hranic lidských práv
Facebook DOX

BEZHLAVÍ: Online Dissent Party on the Presidency - 13. 03. 2017 | 19:00
Facebook DOX

Datum konání:

08.12. v 19:00

Místo konání:

DOX